| IPC86CEB-AF18KC-I0 | ||||||||
| Camera | ||||||||
| Max Resolution | 12 MP | |||||||
| Sensor | 1/1.7" CMOS | |||||||
| Min. Illumination | Color: 0.03 Lux (F2.0, AGC ON), 0 Lux with IR | |||||||
| Day/Night | IR-cut filter with auto switch (ICR) | |||||||
| Shutter | Auto/Manual, 1 ~ 1/100000s | |||||||
| S/N | >52 dB | |||||||
| WDR | DWDR | |||||||
| Lens | ||||||||
| Focal Length | 1.8 mm | |||||||
| Iris Type | Fixed | |||||||
| Field of View (H) | 180° | |||||||
| Field of View (V) | 180° | |||||||
| Field of View (D) | 180° | |||||||
| Iris | F2.0 | |||||||
| Lens Type | Fixed | |||||||
| DORI | ||||||||
| DORI Distance (Lens) | 1.8 mm | |||||||
| DORI Distance (Detect) | 43.8 m (143.7 ft) | |||||||
| DORI Distance (Observe) | 17.5 m (57.4 ft) | |||||||
| DORI Distance (Recognize) | 8.8 m (28.9 ft) | |||||||
| DORI Distance (Identify) | 4.4 m (14.4 ft) | |||||||
| Illuminator | ||||||||
| Illumination Distance (IR) | 15 m (49.3 ft) | |||||||
| Supplemental Light | IR | |||||||
| IR On/Off Control | Auto/Manual | |||||||
| Wavelength | 850 nm | |||||||
| Video | ||||||||
| Sub Stream | Fisheye View: 2000 × 1500@20 fps; 2000 × 2000@25 fps | |||||||
| Video Compression | Ultra 265, H.265, H.264, MJPEG | |||||||
| Third Stream | Fisheye View: D1 (720 × 576)@20/25 fps; CIF (352 × 288)@20/25 fps | |||||||
| H.264 Code Profile | Baseline profile, Main profile, High profile | |||||||
| Video Bit Rate | 128 Kbps to 16 Mbps | |||||||
| U-code | Support | |||||||
| OSD | Up to 8 OSDs | |||||||
| Privacy Mask | Up to 4 areas | |||||||
| ROI | Support | |||||||
| Video Stream | Triple streams | |||||||
| Live View Display | ||||||||
| Image | ||||||||
| White Balance | Auto, Outdoor, Fine tune, Sodium lamp, Locked, Auto2 | |||||||
| Digital Noise Reduction | 2D/3D DNR | |||||||
| Smart IR | Support | |||||||
| Flip | Normal, Flip vertical, Flip horizontal, 180° | |||||||
| Dewarping | N/A | |||||||
| HLC | N/A | |||||||
| BLC | Support | |||||||
| Defog | Digital defog | |||||||
| Intelligent | ||||||||
| Smart Intrusion Prevention | Cross line detection, intrusion detection | |||||||
| Statistical Analysis | Heat map (Working with management platform) | |||||||
| Events | ||||||||
| Basic Detection | Motion detection, Tampering alarm, Audio detection | |||||||
| Audio | ||||||||
| Audio Compression | G.711U, G.711A | |||||||
| Audio Bitrate | 64 Kbps | |||||||
| Two-way Audio | Support | |||||||
| Suppression | Support | |||||||
| Sampling Rate | 8 kHz | |||||||
| Storage | ||||||||
| Edge Storage | MicroSD, up to 512 GB | |||||||
| Network Storage | ANR, NAS (NFS) | |||||||
| Network | ||||||||
| Compatible Integration | ONVIF (Profile S, Profile G, Profile T, Profile M), API, SDK | |||||||
| User/Host | Up to 32 users. 3 user levels: administrator, common user and operator | |||||||
| Client | EZStation, APP | |||||||
| Web Browser | Plug-in required live view: IE 10+, Chrome 45+, Firefox 52+, Edge 79+ | |||||||
| Interface | ||||||||
| Audio I/O | 1 Input: impedance 35 kΩ, amplitude 2 V [p-p], 1 Output: impedance 600 Ω, amplitude 2 V [p-p] | |||||||
| Alarm I/O | 2/1 | |||||||
| Serial Port | 1 × RS485 | |||||||
| Built-in Mic | Built-in dual-mic | |||||||
| Built-in Speaker | Support | |||||||
| Network | 1 × RJ45 10 M/100 M Base-TX Ethernet | |||||||
| Video Output | 1 BNC, impedance 75 Ω, amplitude 1 V [p-p] | |||||||
| Certification | ||||||||
| Protection | IP67 (IEC 60529:1989+AMD1:1999+AMD2:2013) IK10 (IEC 62262:2002) | |||||||
| General | ||||||||
| Power | DC 12 V±25%, PoE (IEEE 802.3af) | |||||||
| Power Consumption | Max. 12.0 W | |||||||
| Power Interface | Ø5.5 mm coaxial power plug | |||||||
| Dimensions | Ø149 mm × 55 mm (Ø5.9" × 2.2") (Ø × H) | |||||||