| UAC-T132-F28 | UAC-T132-F40 | |||||||
| Camera | ||||||||
| Max Resolution | 2 MP | |||||||
| Sensor Size | 1/3.2" CMOS | |||||||
| Min. Illumination | 0.02 lux (F2.0, AGC ON) 0 lux (IR on) | |||||||
| Lens | ||||||||
| Focus | 2.8 mm | 4.0 mm | ||||||
| Lens Mount | M12 | |||||||
| Angle of View (H) | 99.7° | 87.7° | ||||||
| Angle of View (V) | 55.1° | 47.6° | ||||||
| Angle of View (D) | 117.1° | 106.9° | ||||||
| Illuminator | ||||||||
| Illuminator Number | One IR illuminator | |||||||
| Illumination Distance | 20m | |||||||
| Lifetime | ≥ 60000 hours | |||||||
| Video | ||||||||
| Resolution | 1080P: 1920(H)×1080(V) 720P: 1280(H) ×720(V) | |||||||
| Shutter Time | PAL: 1/25s-1/50000s, NTSC: 1/30s-1/50000s | |||||||
| Image | ||||||||
| Exposure Mode | Four modes: Global (default), BLC, HLC, DWDR | |||||||
| Day/Night | Three modes: Auto (default), Day, Night | |||||||
| Digital Noise Reduction | 2D/3D | |||||||
| White Balance | Two modes: Auto (default), Manual | |||||||
| WDR | DWDR | |||||||
| Smart IR | Support | |||||||
| Flip | Supports 180°horizontal flip, 180°vertical flip | |||||||
| Digital Defog | N/A | |||||||
| Audio | ||||||||
| Built-in Mic | N/A | |||||||
| Camera Audio | N/A | |||||||
| Interface | ||||||||
| Power Interface | 5.5 mm Power Interface | |||||||
| Video Output | BNC, supports TVI/AHD/CVI/CVBS | |||||||
| Operating Environment | ||||||||
| Temperature | -20 ℃ to 60 ℃ (-4 ℉ to 140 ℉) | |||||||
| Humidity | ≤ 95% RH (non-condensing) | |||||||
| Surge Protection | 4kV for power&4kV for video output interfaces | |||||||
| Ingress Protection | N/A | |||||||
| General | ||||||||
| Power | DC 12 V ± 25% | |||||||
| Power Consumption | MAX 1.9W | |||||||
| Dimensions | Φ85mm*72mm (diameter*height) | |||||||